Úvod > Městský úřad > Odbory úřadu > Odbor životního prostředí > Péče o přírodu na Jilemnicku > Ptačí budky
Ptačí budky slouží jako náhrada přirozených dutin. Nejčastěji jsou dutiny ve starých stromech, kterých v kulturní krajině z důvodu hospodaření, bezpečnosti nebo ochraně majetku není mnoho. Stromy se totiž obvykle pokácí dříve než taková dutina může vzniknout. Přirozeně dutiny vznikají ve vyhnilých částech stromů nebo je některé druhy ptáků tesají – nejčastěji strakapoud, datel či žluna. Výroba a vyvěšování budek je tak nejjednodušší způsob, jak podpořit ptáky, kteří ke svému životu dutinu potřebují.
V Jilemnici a jejím bezprostředním okolí je v rámci projektu „Ptačí budky“ vyvěšeno celkem 45 budek pro různé druhy ptáků. Ty jsou každoročně kontrolovány, opravovány, čištěny a sledována jejich obsazenost. Jejich rozmístění je znázorněno na mapě, která se po kliknutí otevře v novém okně. Pokud budete chtít ptačí obyvatele budek pozorovat, prosím nerušte je v bezprostřední blízkosti a do budek nezasahujte. I delší zdržování se u budky může ptačí rodiče vyrušovat od krmení mláďat a tak jim uškodit. V hnízdním období můžete nejčastěji zaznamenat sýkory a vrabce.
Od počátku projektu je obsazenost budek poměrně dobrá a to průměrně 73 %. Mezi nejběžnější obyvatele patří sýkora koňadra a sýkora modřinka. Dále to jsou vrabec polní, špaček obecný, brhlík lesní, lejsek šedý a sýkora uhelníček. Ze zajímavějších druhů pak lejsek černohlavý. Mezi obyvatele patří ale i živočichové z třídy hmyzu či savců. Z hmyzu byl nejběžnější sršeň obecný nebo čmelák. Ze savců pak myšice lesní nebo plšík lískový. I neobsazené budky jsou užitečné, slouží pro nocování ptáků a to celoročně.
Graf celkové obsazenosti budek ptáky v jednotlivých letech.
Graf celkové obsazenosti budek v letech 2011-2019.
Tabulka procentuální obsazenosti budek v jednotlivých letech.
Každý ptačí druh preferuje jinou dutinu, proto i budky mají různé parametry. Liší se velikostí vletového otvoru, tvarem a velikostí vnitřního prostoru (rozměr dna a hloubka dutiny) a v neposlední řadě umístěním. Každá budka by měla ptákům nabízet výhodné a bezpečné místo pro vyhnízdění a vyvedení mláďat.
Prvních 25 budek bylo vyvěšeno v roce 2005 panem Štěpánkem a panem Myslivcem. Od roku 2010 jsou budky spravovány ornitologem Luďkem Petrilákem. V roce 2015 se projekt dostal do další fáze růstu. Nové budky se podařilo instalovat díky grantu Libereckého kraje, který spolufinancoval úpravy zeleně na katolickém hřbitově a také v souvislosti s výstavbou sportovního areálu Hraběnka. Ke klasickým sýkorníků tak přibyly – polobudky pro lejsky šedé a rehky, větší budka pro puštíka, velká polobudka pro poštolku či kalouse nebo šikmá budka pro šoupálka. Nyní je vyvěšeno 45 ptačích budek různých typů. Celý projekt je zaštítěn odborem životního prostředí v Jilemnici.
created by SYMPACT
Copyright © 2003 - 2010 Město Jilemnice
Masarykovo náměstí 82 | e-mail: posta@mesto.jilemnice.cz
Projekt „Zavádění CAF v Jilemnici“ číslo: CZ.1.04/4.1.01/53.00038. Tento projekt je financován z ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR. Díky projektu pořídilo Město Jilemnice v roce 2011 tyto webové stránky.