Úvod > Zdravé město a MA21 > Akce pro veřejnost > Fórum Zdravého města
Fórum Zdravého města (FZM) je každoročně se opakující veřejné projednání k celkovému udržitelnému rozvoji města. Na akci jsou zváni nejen zástupci veřejné správy, neziskového i podnikatelského sektoru, vzdělávacích a odborných institucí, ale zejména široká veřejnost.
Cílem veřejného projednání je získat co nejširší zpětnou vazbu k rozvoji města očima veřejnosti. Níže uvedeným způsobem se definují nesoulady v kvalitě života obyvatel a v dlouhodobém udržitelném rozvoji. Důležitými efekty takto vedeného projednání je diskuse mezi odborníky a laiky s důrazem na pochopení aspektů udržitelného rozvoje, a současně konsenzus na hlavních problémech k řešení.
Účastníci se zde mohou vyjádřit k jakémukoli tématu, problému či oblasti, které je z jejich pohledu problematické a zaslouží si pozornost. Nejedná se tedy o diskusi nad předem připravenými náměty či dokumenty, ale o plánování tzv. „od zeleného stolu“. Diskuse probíhá formou tématických stolů. Hlavním společným výstupem je formulace 10ti nejzásadnějších problémů z pohledu obyvatel – tzv. „desatero problémů“ ("10P"). Tyto i další problémy, náměty a připomínky k rozvoji jsou zachyceny v komunitním plánu města/obce/regionu (tzv. Plán zdraví a kvality života), který by měl přinášet informace o řešení závažných problémů, definovaných na FZM a ověřených anketou či průzkumem.
Výstupy akce jsou následně ověřeny veřejnou anketou, jejímž cílem je ověřit formulované problémy s co nejširším okruhem veřejnosti. Po vyhodnocení ankety se ověřené problémy předkládají k projednání radě a následně i zastupitelstvu města ke stanovení úkolů a odpovědností za jejich řešení. Ověřené problémy zároveň tvoří základní osnovou pro tvorbu či aktualizaci komunitního plánu.
Ověřené problémy je doporučeno dále diskutovat v průběhu roku v rámci tzv. kulatých stolů, věnovaných vždy pouze jednomu problému (dle Kritérií MA21 je minimální počet kulatých stolů 2 za rok). FZM se poté každoročně opakuje, přičemž veřejnost je vždy při této příležitosti seznámena se stavem řešení ověřených problémů, a dále má samozřejmě možnost formulovat další problémy a náměty k místnímu rozvoji.
created by SYMPACT
Copyright © 2003 - 2010 Město Jilemnice
Masarykovo náměstí 82 | e-mail: posta@mesto.jilemnice.cz
Projekt „Zavádění CAF v Jilemnici“ číslo: CZ.1.04/4.1.01/53.00038. Tento projekt je financován z ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR. Díky projektu pořídilo Město Jilemnice v roce 2011 tyto webové stránky.