15.03.2013
„Svatozář by zasloužily jeho oči. Tento fotograf - básník nám svými fascinujícími obrazy objevil a otevírá svět, který my vnímáme, vidíme a známe tak málo. A který on vnímá, vidí a zná tak mnoho.“
Herec a rovněž jilemnický rodák Stanislav Zindulka v úvodním slovu k výstavě v Krkonošském muzeu Jilemnice, 1993
Stále s fotoaparátem v ruce křižoval své milované Krkonoše i Prahu. Za nejlepším záběrem šplhal do strmých kopců, na nejvhodnější světlo dokázal čekat hodiny, dny i měsíce. Zdenko Feyfar se již za svého života zařadil mezi legendy české fotografie.
Narodil se 2. března 1913 v rodině jilemnického lékaře doktora Jaroslava Feyfara, jehož velkou vášní byla právě fotografie. Při svých cestách za pacienty po Krkonoších zachycoval krajinu a lidi v ní na úchvatných snímcích. Brával svého syna s sebou a ten pak horami fascinován jim zůstal po celý život věrný.
Po maturitě na jilemnickém gymnáziu se Zdenko Feyfar v roce 1933 vydal do Prahy. Po složitém období války se místo lékařem stal fotografem.
Byl rád mezi lidmi, a když jich měl už přespříliš, prchal před nimi do hor. Tam sám naslouchal přírodě a souzněl s ní. Tak vznikly nádherné fotografie, které Krkonoše proslavily daleko za našimi hranicemi.
Výstava Objektivem Zdenko Feyfara byla slavnostní vernisáží otevřena v jilemnickém muzeu v pátek 15.března 2013 při příležitosti stoletého výročí narození tohoto významného jilemnického rodáka.
Za hudebního doprovodu Základní umělecké školy v Jilemnici probíhala v Erbovním sále vzpomínka na velkého umělce a především člověka.
Zdenko Feyfar fotografoval Krkonoše ve všech ročních obdobích, za každého počasí, v nejrůznějším osvětlení. Znal své hory důvěrně, doslova každý hrbolek a pařez, ale stále byl jimi uchvacován.
Zachytil tak například takzvané brokenské strašidlo, jak se nazývá fyzikální jev, kdy se v oblacích na okamžik objeví stín člověka stojícího na zemi. Na Feyfarově snímku je tedy fotograf sám.
Po zhlédnutí jen několika jeho fotografií má člověk nutkavou potřebu vzít batoh a vyrazit do Krkonoš nebo na procházku starou Prahou a objevovat místa v takové kráse, v jaké je zachytil Zdenko Feyfar sám. A o to se snaží i výstava jeho fotografií.
Významné a stejně fascinující jsou také jeho fotografie Prahy a řada skvělých portrétů. Díky jeho vytrvalosti vznikla celá řada naprosto unikátních fotografií. Fotografoval převážně své přátele a známé.
V roce 2000 bylo Zdenko Feyfarovi uděleno čestné občanství města Jilemnice. Zemřel měsíc před svými 88. narozeninami 3. února 2001. Odpočívá v rodinné hrobce na jilemnickém hřbitově.
created by SYMPACT
Copyright © 2003 - 2010 Město Jilemnice
Masarykovo náměstí 82 | e-mail: posta@mesto.jilemnice.cz
Projekt „Zavádění CAF v Jilemnici“ číslo: CZ.1.04/4.1.01/53.00038. Tento projekt je financován z ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR. Díky projektu pořídilo Město Jilemnice v roce 2011 tyto webové stránky.